Agalara Geldik

Takip Edin

BU DİZİLERİ TÜM GALAKSİ İZLEMELİ (part 2)By  İkram Yağdıran     12:00:00    Etiketler:,,,,,, 


Merabalar cankişlerim nasıl gidiyo hayat. Okular açılalı baya oldu sınavlar bitti ya da bitecek. Elifçiyimle dedik ki dizi önerisi yazısına ikinci bi part getirelim. Hem on beş tatilde hem de okulların daha rahat geçtiği dönemlerde millet izleyecek dizi ararken böyle bi yazı yazalım sevaba gireriz falan ;DDD

O zaman lets goLUCİFER
İlk olarak Lucifer'dan başlamak istiyorum çünkü epey bi zamandır bunu önermek ve tanıtmak istiyodum. Birinci bölümden itibaren gerçekten güzel bi mizah anlayışı var ve konusunun (ana tema ve bölümsel temanın) işlenişi çok güzel.

-Edit: 2. sezondan sonra daha da efso oluyomuş-

Örneğin ana temada  Lucifer'ın Tanrıyla olan münasebetlerini anlatırken bölümsel temada Lucifer'ın dedektif Chloe Decker ile olan münasebetlerini anlatıyor. Şimdi diceksiniz ki İkram bu ne yanacaksın falan.. Ama hemen ön yargılı olmayın. Dizi olarak izleyince gayet güzel bi dizi. Hristiyanlıktaki Tanrı melek şeytan figürlerini işleyen bir dizi.

Aslında bu diziyi daha önceden epey görmüştüm. Ama ne fragmanını izlemiştim ne de bi bölümünü. Sadece bi kez Tumblr'da gifini görmüş ve gülmüştüm ama bunu da Lucifer dizisinin gifi olduğunu bilmeden izlemiştim. Diziyi ilk izleyiş hikayem aşşşşırı sıkıldığım bir yaz günü bakayım nasıl bi diziymiş dememle oldu. Sonra ilk bölümü bitirince "Vaaay be iyiymiş ışık var bu dizide.." dedim

ve PATLADI GİTTİ...

Dizinin konusu çok karışık aslında. Dizi Lucifer Morningstar'ın Los Angeles'ta sexy bi arabayı sürmesiyle başlıyo ve ilk on dakikasında Lucifer'ın cehennemi yönetmekten ve ruhları cezalandırmaktan sıkılıp dünyaya yaşayan insanları cezalandırmak istediği için inen şeytan olduğunu anlıyoruz. Burada bi bar yöneten Lucifer bi olaydan sonra detektif Chloe Decker ile tanışıyo ve geri kalan bölümlerde çok güzel bi arkadaşlık başlıyo. Ki arkadaşlık demiyim bunlar ilerde sew olur bence.


Lucifer'ın insan kimliği bi bar sahibi sıradan insan. Ama onun sıradan insanlardan farklı olarak bakışları ile başka insanları en büyük isteklerini ve aslında söylemek istediklerini rahatça söyletebiliyor. Hee bide ölümsüz.  Fakat can alıcı nokta şu ki bunu detektif Chloe Decker'a yapamıyo ve Chloe'nin yanında kurşun bıçak gibi yaralar buna işliyor. Onun yanında güçlerini kaybediyo yani. Nedendir bilinmezzzzZzz

(Edit: Öğrendim amqmqmqm fenaaaa)
Biraz da oyunculardan bahsedelim. Başrol oyuncusu Tom Ellis oluyor. Kendisi yüzde yüz emin olmasam da İngilizdir çünkü acayip bi İngiliz aksanı var herifte. Bi konuşuyo pir konuşuyo. Hem de çok komik.

Helal olsun şerefsizChloe Decker rolünde oynayan Lauren German yardımcı başrol gibi bi şey.  Aga kız maşallah ya..

MASALLAH ULAN MASALLAH

Ve nedense izlerken aklıma hep Tumblr'daki Sema geliyo (çoğunuz biliyonuzdur kim olduğunu) bence efsane benziyolar.. Neysem Chloe (yani Luaren German) Detektiflik yapıyo ve olayları inceliyo. Önceden başka bi detektifle evlenmiş ve Trixie adında bi kızı var. Kadın sarışın adam beyaz ama kızı zencimsi seçmişler. Biyolojiyi öldürdünüz be...


Trixi'yi falan anlatmadan geçiyorum. Bu detektifimiz Lucifer Morningstar'la beraber olayları çözmeye başlayacak ve sonra haşır neşir olcaklar bence. Sabırsızlıkla haşır neşir olmalarını bekliyorum.

(Edit: muradıma erdim galiba çok az kaldı)
Ve bundan bahsetmezsem ölürdüm diye bahsediceyim. Bu gördüğünüz Maze -ya da uzun adıyla Mazekeen. Kendisi Lucifer cehennemi terk ederken yanında gelen ve anca beraber kanca beraber sözünü hayatına işlemiş minnoş bi iblis. Ama minnoşluğu sadece Lucifer'a.. Diğer her şeyden nefret ediyo. Lucifer olmasa hiç durmaz direk cehenneme geri gider ama bırakamıyo işte göynü el vermiyo..


İlk sezon böyle hep şerefsiz rollerinde görsek de ilerde minnoşlaşıyo uyum sağlıyo falan. Ha bu arada kendisini oynayan oyuncu Lesley-Ann Brandt..

İsme bak lesley diye isim mi olur yok "kamp lazlo" aq


AMA SEWİOM SENİ AQ LAZLOSU

Benim en sevdiğim karakter Lucifer ya çünkü aksanını acayip kıskanıyom. Normalde insanlar başrol yakışıklı güzel komik diye falan beğenir ben aksanı güzel diye beğeniyom aq. Lucfier'ı bu kadar övdükten sonra diğer bi güzel diziye geçiyoruz cankişler..


________________۝________________Shameless 

Bu diziye başlayış hikayem şu şekilde. Şimdi bi gün böyle accccayip sıkılmışım. İnternetten bi kaç dizi ismine baktım. Bu da bi kaç kez gözümün önüne geldi adı da utanmaz falan ya dedim ki

 hmmmmmmmMMmmmmM

Hemmmmen açtım ilk bölümden woaa oldum. +18 falan o yüzden dikkat edelim önemle duyrulur.. Ama sadece o konuda değil hayatın olduğu gibi anlatıldığı bi dizi.

 Fakir bi aile altı çocuk ayyaş bi baba ve çoğunlukla ortalıkta görünmeyen - göründüğü zaman da kaos yaratan bipolar hastası anne.. Bu arada bipolar ne demek bu dizi sayesinde öğrendim kötü bişi ya. Aniden mutlu depresif agresif ve envai çeşit duygu değişimi yaşıyolarmış..

Ve dizimizin ana karakterlerinden biri de bu hastalığa yaklancak. Ama "no-spoiler" hava sahasındayız

Konusundan hafif bahsettim diye direk oyunculara geçiyorum.. En sevdiğim ana oyuncu Frank Gallagher
Bu Frank. Kendisini William Hall Macy oynuyor ve efsane bi oyunculuk. Rolu altı çocuğu olup alkolik olan ve çoluk çocuğun olmayan parasıyla geçinen ilgisiz baba. Aslında ilgili bi baba ama kendi önceliklerine daha çok önem veriyo diyelim. Öncelik dediğim içki içmek falan..


Bu Fiona. Kendisi orospunun teki ama iyi niyetli bi orospu..

BKZ;


Ama aga cidden ya ilk başlarda çok iyiydin; böyle ezilenerin gür sesi, suskun dünyanın hür sesiydin be Fiona. Sonra her çiçeğe kondun minik kuş.. Kendisini oynayan Emmy Rosuum ve bence Frank gibi bu da rolünü efsane yapıyo. Ağlayış gülüş konuşma falan efsane içten geliyor ağlatmayın şu kızı aqqq...


Debby denen küçük kızı anlatmıcam onun aq, bi de Liam var zenci olan bebek.. Kendisi iki sarışından nasıl doğduğu bilinmeyen bi bebek. Ama dedik ya anne bipolar falan diye. Gidip kırıştırmıştır bi yerlerde..

Bu da Lip (Philip ama sen lip de xd) gerçek adı Jeremy Allen White.. Kendisi bi dahi ama aynı zamanda bedboy. Atarlı giderli bi şey. Ailede üniversiteye gidebilen tek kişi bu. Üniversiteye gidiyo ama hocayla aşna fişne yapıyo aqqq. Adam ol diye yolladık seni gavat ders çalış


 Bu da Carl.. Aga altı çocuk neden yapıyonuz bitmiyo aqqq. Kendisini oynayan oyuncu velet Ethan Cutkosky.. İsme bak aq sanırsın Dostoyevski şerefsiz. Kendisi beyaz bi zanci olmaya çalışıyo genelde itici ve her an yaptığı bi şeyle tüm sezonu etkileyecekmiş gibi işlere bulaşıyo. Yeter aq otur oturduğun yerde kurt mu var bi tarafında. Of son iki fotoda atarlandım. Altı çocuk ne aq ya iki neyinize yetmiyo
Son olarak İan'ı anlatayım. Aslında başka bi dizi önerecektim ama sonra bi anonim şunu dedi:


İlk gidip herkes bi beş öneri versin onun hakkında yazalım diye düşündük ama kimse takmadı bende dedim 12 Monkeys yerine Shameless önerir orada eşcinsel karakteri anlatırken değinirim. Hayatım boyunca hep hümanisttim hep de öyle olmayı planlıyorum. Kötü bi olay yaşamadıkça kolay kolay bi grup insana ön yargılı olmam. Aslında toplanın ilk kez anlatcağım bi olayı anlatıyom.

Bende zamanında nefret ederdim eşcinsellikten ama sonra bi çocukla konuştum beş dakka tartıştık sonra daha da konuşmadık, o gün bir miktar pişmanlık yaşadım ve artık homofobik değilim, ki saçma bi tartışma adamlar kendi aralarında ne bok yiyosa yesin bize ne. Kim kimi sikerse siksin gereksiz bi ayrımcılık.

Mesela lez bi kankam olsun isterdim gerçek hayatta. Beraber kız erkek her şeyden konuşurduk gezerdik tozardık ve birbirimizle çok daha rahat olurduk.. Normal bi kızla çok cıvıyamazsın hemen içinden demeye başlar ay noluyo aşık falan mı diye ama lezbiyenler öyle değil yav lezler çok cool oluyo bence..

Son olarak İandan bahsedcem deyip ian hariç her şeyden bahsettim. İana gelirsek -bi insanın isminde iki sesli harf nasıl yan yana gelir ya çok itici ldu iana yazınca. sanırsın prenses diana :dddddd tm ciddiyim - kendisi eşcinsel rolunde, oynayan kişi öyle mi bilmiyom adı Cameron Monaghan.


Beş sezon boyunca tek bi sevgiliyle duran tek oyuncu.. Ablası fiona zaten her bölüm maşallah başka erkeklerle, hatta öle oluyo ki bi bölümde iki erkekle aşna fişne yapıyo. Ama İan öyle diil ablasına çekmemiş..Bu da onunki işte..

AMQQQ AKLIMA BİŞİ GELDİ ONU DA KOYCAM KSDJFOLSFJWALJE

________________۝________________

SUPERNATURAL


Son olarak Supernatural'ı tavsiye ediyorum. Eğer fantastiş şeyler hoşunuza gidiyosa ve Elif kadar ödlek değilseniz tam size göre. Bu diziyle tanışmam şöyle oldu. Aslında çok bi olayı yok eskiden Teen Wolf'çuydum ve cidden ilk başlarda Teen Wolf çok güzeldi.  Ama sonra Scott elin köpeğini bile dövemez hale geldi ve baydı. Dedim Teen Wolfun aq vampirli kurtlu inli cinli bi dizi yok mu yaauvv??? Sonra Supernaturali gördüm ve hoşuma gitti. gidiş o gidiş...

1 bilgi teen wolf şuan son sezonunu veriyo ve bu sezon güzel gibi ya beyendim

Bide yukarıda inli cinli dedim ya harbiden djin diye bi yaratık avlamışlardı bi kaç bölümde. Ilk karşılaşma zamanlarında bu ne acaba deyip araştırmış ve Kur'an'ın her yerindeler falan demişlerdi. Bi an as bayrakları moduna girdim onu duyunca. Gözünüz yaratık görsün gavurlar..

Konusunu anlatayım hemen. Yeryüzü yaratıklarla dolu ama bizim haberimiz yok. Eskiden vardı ama artık yüzyıllardır yaratıkları avcılar avladığı için biz unuttuk ve masal sanıyoruz.

Sam ve Dean bi avcı ailesinin çocukları. Küçüklükten beri avcılık yapıyo ve annelerini öldüren şeytanı yakalayıp öldürmeyi planlıyolar. Aslında bu babalarının takıntısı ama bi gün babaları bu şeytanı aramaya gidip geri gelmiyor ve Dean Sam'in evine gidip onunla beraber babalarını arıyorlar. Her bölüm ana tema ve yan temadan oluşuyor.

Her sezon da farklı bi ana temaya geçiyo ama bu temalar birbirleriyle neden sonuç ilişki içinde. 
ANLAMAYANLAR SAKİN OLUN ANLATCAM AQ

Simdi ilk sezon babalarını bulmak gibi bi hedefleri oluyo ve her bölüm gittikleri yerdeki olayları çözmekle geçiyo. Ilk bi kaç bölüm korkunç olsa da girince alışıyosun.. İşte ilk sezonun sonunda bi olay oluyo ve ikinci sezonda onunla ilgileniyolar. Bide bazen şey oluyo sezon bitince bi boklar yiyolar o bokları temizliyim derken daha kötü boklar yiyolar ama bu boklar çok efsane boklar..

Oyunculardan bahsedelim biraz. İlk önce başroller.. Dean ve Sam

Bu Dean, büyük kardeş. Kendisi karı kız düşkünü, cesur, kolay gaza gelen atarlı ama eğlenceli ve çoğu şeyi dalgaya alan bir kişilik. Eğlencelikli biri yav. Rolü oynayan kişi Jensen Ackles.. Babasını ve avcılık hayatını seviyo kardeşi gibi değil. 

AMA ADAM GİBİ ADAM 

(çoğu zaman yani)
Bu Sam, Sam Winchester.. Yani oynayan kişiyi soracaksanız Jared Padelecki. Ama o nasıl isim aq Sam daha güzel isim.. Bununla Dean arasındaki en büyük fark Sam'in avcılık yapmak istememesi. Kendisi üniversite okuyup büyük adam olmak için babasından kaçmış ve hukuk kazanmıştı. (TMciler bunu beğendi)


Bi de Sam babasıyla arası kötü ama annesine çok bağlı olmasıyla Deandan farklı. Annesi bu doğduktan bi kaç ay sonra bi şeytan tarafından öldürüldü. Bu şeytanla başlayan koccccaman bi olaylar olcak diye sık sık diyom. Dikkatle izleyin ondan haydin diğer önemli karakterlere gelcem..aga potoya çok güldüm anlamayanlar için çevircem. 

Şimdi bu Crowley (gerçek adı Mark A. Sheppard) cehennemin kralı olmadan önce sadece dilekleri gerçekleştirip anlaşma yapan ruh satın alan şeytanlardan biriydi. Bu fotoda da kral olmuş canı sıkılmış işçi şeytanları cezalandırıyo. 


***Çeviremeyenler okusun çevirenler geçsin:,Üstteki beyaz yerde "birine kızgınsındır ama o neden kızgın olduğunu bilmez ya" yazıyo. Alt yazıda "senin suçun... bi şey yüzünden... benim tahammül edemeyeceğim... o şey neyse işte.."


Crowleyin bi şeytan olduğunu söylememe gerek yok heralde. Diziye girdiği andan itibaren renk kattı ve cidden bunun da aksanı çok güzel. Lucifer bi bu iki..

Bu da Castiel. Bizimkilerin melek kankilopları oluyo kendisi. Oynayan kişi Misha Collins. Diyecek bi şeyim yok pek fazla ama Cass ve Crowley gelmeseydi bu dizi bayardı. Çok da iyi oldu çok da güzel oldu. İyi ki gelmişler.. 

Bu arada bu dizide de Lucifer denen şeytan konusu işleniyor yaklaşık iki üç sezon falan bunla cebelleşiyolar. Bunda da Lucifer dizisindeki gibi şeytan işleyişi benzer.. Bu ikisinde şeytanı sanki her şeyin günah keçisi gibi gösteriyolar ama aslında iyi biri falan diyolar. Gerçi Supernatural'deki Lucifer şerefsizin teki ama Lucifer Morningstar çok ponçik biri.

Böyle de bi yazının sonuna geldik iyi seyirler cankişlerim izlediğiniz varsa yorumlara beklerim


_________________۝________________
About İkram Yağdıran

Adım İkram, 18 yaşındayım ve Marmara Üniversitesi'nde Almanca Tercümanlık okuyorum. Hobi olarak da buraya bir şeyler karalıyorum.

2 yorum:

  1. Sayende izleyecek iki dizim daha oldu cok tenkss ha bide yazdiginiz yazilarda anlatim biciminiz cok guzel aqq surekli guluyom seviliyonuzz jfsjsldjsm

    YanıtlaSil
  2. Ayşşş yavvvvv tam da bu yaziya neden hic yorum gelmemis diyip uzuluyodum bi baktim denetleme bekleyen 1 yorum yazıyor.. aman tanrim dedim

    Seni yerem

    YanıtlaSil

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır


İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *